wtorek, 29 marca 2011

Akara cętkowana

łac.Laetacara curviceps
Lautara Curviceps często w starszych książkach spotykana jest pod swoją starszą nazwą Aequidens Curviceps. Te kolorowe ryby są szeroko rozpowrzechnione w płytkich wodach stojących bądź wolno płynących z piaszczystym dnem obfitym w świeże opadłe liście. Choć gatunek ten znany jest od ponad 100 lat, nie traci on swej popularności i rozmnaża się go na szeroką skalę. Ma spokojne usposobienie, łatwo przystosowuje się do nowych warunków, oraz ma ciekawy, w miarę ładny wygląd. Jeśli wspomnieć jeszcze o bezproblemowym rozmnażaniu, nie dziwotą jest fakt, iż ryba ta ma tak wielu swoich zwolenników. Ryba ta nie może żyć w starej wodzie, więc jeśli jej często nie podmieniamy, niestety jest duże prawdopodobieństwo, że rybkę dopadnie wytrzeszcz oczu, lub inne choroby, które czasem nieodwołalnie wiążą się ze śmiercią danego osobnika, lub nawet innych ryb. Aby zapobiec tym tragediom, wystarczy wymienić ok 20% wody co 2 tygodnie.
Pochodzenie
Dorzecze Amazonki
Rozmiary
Ta stosunkowo niewielka rybka tylko w naturze dochodzi do 10 cm, w akwarium jest zwykle mniejsza.
Odżywianie
Bezproblemowe, o odpowiednich warunkach wodnych zjada wszystkie pokarmy, suche i żywe
Warunki hodowlane
Temperatura wody do 22 do 26 C. Te spokojne, niewielkie ryby znakomicie nadają się do akwarium towarzyskiego. Jedynymi przypadkami, kiedy ryby robią się agresywne jest tarło, lub zbyt duża ilość osobników w zbyt małym akwarium. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte przez rośliny o różnych liściach, jednak nie należy zapominać o wolnej przestrzeni, której dno możemy udekorować poprzez kamienie (najlepiej ze sklepu zoologicznego, gdyż znaleźne okazy mogą być dla ryb trujące i zarazem niebezpieczne) i korzenie. Podłoże z drobnego żwiru a woda lekko kwaśna lub o neutralnym pH, miękka do średnio twardej.
Rozmnażanie
Jeśli ryby mają dobre warunki bytowe ( i są parką) na pewno się rozmnożą. Kleistej ikry złożonej na kamieniu lub szerokim liściu chronią rodzice, również po wylęgu i w czasie wzrostu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz